Usporedni test cjepanica: bukva i agacija (bagrem) – koje drvo je najbolje za ogrijev
U narodu se uvriježilo mišljenje da je bukva najbolje drvo za ogrjev u našim krajevima. Na žalost tablica kaloričnih vrijednosti po prostornom metru ne potvrđuje to uvjerenje. Često bih u razgovoru s ljudima dobio odgovor kako bukva grije, a agacija (bagrem, akacija) ne daje dobar žar ili da je agacija jako kalorična ali brzo izgori. Što god to značilo nitko mi nije mogao točno elaborirati tvrdnju. S obzirom na to da izjave bez argumenata ne vrijede ništa odlučio sam izazvati narodno vjerovanje pokusom.
Jedini način da to potvrdim je da ih bacim na lomaču pa da vidim koja to cjepanica daje žar dulje vremena.
Odabir cjepanica i njihove značajke
Trudio sam se odabrati cjepanice sličnih karakteristika. Budući da je teško bilo naći dvije potpuno iste cjepanice, od sličnih sam odabrao bukvinu koja je bila malo teža od agacijine s obzirom na to da sam očekivao da će bukva kraće trajati. Cjepanica bukve je bila teška 2688 g., a agacijina 2368 g. Dakle cca 12% lakša. Ako uzmemo u obzir da je kaloričnost vezana za težinu sve je jasno.
Agacijino drvo je bilo staro tri godine, dok je bukva bila stara dvije godine. Računajući na to da drvo gubi 3% kalorične vrijednosti svake godine zbog truljenja cjepanica bukve je i tu bila u prednosti.
Obje cjepanice su bile jednako vlažne. Bile su čuvane u istim uvjetima i za očekivati je da su nakon dvije, tj. tri godine dosegle minimalnu vlažnost koja sada korelira s vanjskim utjecajima i s vremenom se neće mijenjati.
Tablica kaloričnih vrijednosti daje prednost agaciji no s obzirom na ukorijenjeni mit o moći bukve pokus će imati zadnju riječ.
Provedba eksperimenta
Ložište sam očistio od pepela kako on ne bi svojim izolacijskim svojstvima produljio vijek tinjanja žara jednoj od cjepanica. Žar cjepanice koja je gorjela razbio sam i ravnomjerno rasporedio duž ložišta.
Na žar sam položio obje cjepanice i između njih pokušao staviti metalnu cijev kao razdjelnik. Po dobrom Murphyjevom zakonu nakon što sam stavio cjepanice shvatio sam da je željezna cijev prevelika. Netom ispiljenom cijevi sam razdvojio cjepanice. Na slici je agacija bila gore, a bukva dolje.
Eksperiment je počeo na Štefanje u 15:53
15:53 Cjepanice se dobro drže.
15:58 Plamen ih lagano oblizuje.
17:22 I bukva i agacija su se pretvorile u žar no agacija i dalje gori plamenom.
19:13 Sada je vidljivo da je agacija ostavila veći žar u odnosu na bukvu koja lagano nestaje
20:23 agacija je definitivni pobjednik natjecanja.
Zaključak
O ovom dvoboju cjepanica bukve je imala prednost u težini (13% teža), i bila je mlađa što znači više kalorija u odnosu na cjepanicu agacije koja je trulila godinu dana više. Po pitanju vlažnosti bile su jednake. Usprkos tim prednostima cjepanica agacije je dulje davala žar. Kada uzmemo u obzir da je agacija jeftinija od bukve, a dulje gori možemo zaključiti da je ona najbolji izbor za grijanje u klasi klasičnog drveta. Jedinu manu koju agacija ima je ispaljivanje iskri koje frcaju u prostor što može biti problem za otvorena ložišta koja nisu pod nadzorom.
Nakon ovog eksperimenta osobe koje vjeruju u znanost uštedjeti će pokoju kunu. Tradicionalisti će razliku u toplini nadomjestiti grijanjem ljubavi prema starim navadama i običajima. Ne treba ih razuvjeravati, oni su ionako uvijek u pravu.