Samoventilirajuća kapa.
U želji da poboljšam funkcioniranje dimnjaka zbog nedostatka visine samog dimnjaka probao sam instalirati samoventilirajuću kapu. Dimnjak je nov sagrađen od Schiedlovih elemenata promjera 20 cm, ali pošto se kamin nalazi u potkrovlju nemam dovoljnu visinu od ulaza dimovodne cijevi ložišta do vrha dimnjaka (cca. 3 metra). Prilikom otvaranja vrata ložišta da se ubaci cjepanica uvijek mi pobjegne malo dima u prostoriju te ju onda moram zračiti što zbog mirisa, što zbog da mi ne požute zidovi i strop.
Kako riješiti problem lošeg vučenja dima u dimnjaku
Prva mogućnost je bila da nazidam još koji Schiedlov element da dobijem visinu ali zbog estetskih razloga još uvijek nisam za tu opciju. Dobio bi tvornički dimnjak na već ionako previsokoj kući. Druga mogućnost je bila da probam instalirati samoventilirajuću kapu koja bi uz pomoć svojih propelera pomogla vući dim. Kapu sam naša u Sebastijanu po cijeni od nekih cca. 400 kuna, što mi nije zvučalo puno ako bih s njom riješio problem.
Samoventilirajuća kapa nova, iz limarije Sebastijan Samoventilirajuća kapa nakon korištenja
Instalacija samoventilirajuće kape
Instalacija same kape je prošla dosta glatko i jednostavno, samo se treba nataknuti u dimovodnu cijev i silikonizirati sa silikonom otpornim na temperaturu. Nada je bila velika da sam riješio problem i jedva sam čekao hladnije vrijeme da počnem ložiti. S dolaskom hladnijeg vremena i očetkom loženja nada je splasnula. Nije bilo ništa bolje. Doslovce nisam osjetio nikakvo poboljšanje u odnosu na stanje bez kape. Da bi još nakon mjesec i pol loženja odjednom se pogoršalo sve. Primijetio sam da se kapa prestala okretati. Sva sreća bilo je par suhih i toplijih dana, te sam se uspio popeti na krov i skinut je. Kapa se skorila od čađe te ne samo da se prestala vrtjeti nego se i zaštopala pa dim nije mogao prolaziti.
Samoventilirajuća kapa izbliza Montaža samoventilirajuće kape
Zaključak
Zaključak je da samoventilirajuća kapa kod dimnjaka na kruta goriva
ne funkcionira. Novci su bačeni ali vrijedilo je probati. Uglavnom sam želio podijeliti iskustvo da i vi ne bacate novac te si uštedite trud. Za sada mi ostaje samo prva mogućnost da nadozidam dimnjak (ako ne smislim nekakvo drugo tehnološko rješenje).
Pokušaj s fizičkim zakonom. Principom uzgona na krilo aviona. Cilj ti je smanjiti tlak zraka na izlazu iz dimnjaka. Manji tlak bi vukao dim van. Da bi to postigao treba postojati gibanje zraka tj povjetarac barem. Pretpostavimo da ga uvijek ima malo osim u iznimnim slučajevima. Da bi dobio smanjenje tlaka (znači uz nužno strujanje zraka u visini krova/dimnjaka) trebaš staviti konkavnu kapu na dimnjak. Naravno gornji dio ćeš prekriti da se ne puni kišom. Rubni dio koji će biti širi od otvora dimnjaka bi trebao imati okapnicu da se kiša po donjem konkavnom dijelu ne slijeva u dimnjak.
Kako zrak struji horizontalno a u području iznad otvora je kapa koja smanjuje prohodni presjek ‘silnica’ zraka, čestice se ubrzavaju a time pada tlak. Ako pregradiš 2 strane vrha dimnjaka tako da uobičajeno strujanje zraka tu di živiš usmjeris da zrak prolazi kao kroz tunel, trebao bi dobiti još bolji efekt.