Ne bacajte pepeo, iskoristite ga

Pepel Pepeo je vrijedna sirovina

Kraj zime nedvojbeno su označili prvi pupovi. Grijanje na drva lagano zamjenjuju drugi oblici zagrijavanja no iza ovako hladne zime ostao nam je pepeo. On je vrlo korisna sirovina koja se može upotrijebiti na mnogo različitih načina. Pod uvjetom da niste ložili obojeno i tretirano drvo možete ga koristiti i za prihranu tla budući da je bogat kalijem, kalcijem, magnezijem, a nadasve je lužnat (lug = pepeo) pa smanjuje kiselost tla. Ovaj članak govori samo o pepelu nastalog sagorijevanjem netretirani cjepanica drveta.

Ovaj blog se održava oglasima

Pepeo kao gnojivo

Pepeo je dobar kao nadopuna životinjskih gnojiva koja su siromašna kalijem koji povećava otpornost biljaka na sušu, mraz, bolesti i štetnike. S obzirom da u pepelu nema dušika potrebno ga je kombinirati sa gnojivima koje su ga sadrže. N-P-K sastav pepela kao gnojiva bio bi 0-1-3. Pepeo od bukve i graba ima sadržaj oko 10-15% kalija i 5-10% fosfora, a pepeo dobiven od grana korijenja je bogatiji u elementima kalcija, aluminija, magnezija i sumpora.

 Gospodarski list: Korištenje pepela u vrtu i domu

Agroklub: Pepeo – izvor plodnosti tla, ali i zaštite!

Zaštita od klizanja na ledu

Možete ga posipavati po zaleđenim putevima. Nije učinkovit kao sol ali barem ne šteti okolišu.

Izrada sapuna i sredstava za čišćenje doma

Tko je dovoljno hrabar može se okušati u izradi sapuna.

Svi u selo: Kako se snabdeti sredstvima za higijenu na prirodnoj bazi?

Zaštita od puževa

Okružite li i ispunite gredicu pepelom, možete spriječiti pojedine vrste puževa da se pogoste vašim voćem i povrćem

Alternativa za vas: Kako se riješiti puževa u vrtu prirodnim sredstvima

Agroklub: Kako se riješiti puževa u povrtnjaku?

Biovrt: Malč i pepeo protiv korova i puževa

Zaštita od lisnih uši

Podržite ovaj blog!

Zbog Vaše donacije ovaj blog i dalje prkosi zaboravu.

Oglasi

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Za pružanje boljeg korisničkog iskustva, ova stranica koristi kolačiće. Nastavkom pregleda stranice slažete se s korištenjem kolačića. više o kolačićima

Pojednostavljeno, kolačići su informacije spremljene na vašem računalu (a spremaju ih web-stranice koje posjećujete).
Kolačići obično sadrže neke vaše postavke (postavke internet preglednika, poput preferiranog jezika ili adrese). Kasnije, kada opet otvorite istu web-stranicu, vaš internetski preglednik šalje natrag kolačiće koji pripadaju toj stranici. Na taj način web stranica je u mogućnosti obrađivati i prikazivati informacije prilagođene vašim potrebama i navikama.
Kolačići mogu spremati širok opseg informacija, uključujući osobne informacije (poput vašeg imena ili e-mail adrese). Ipak, takva informacija može biti spremljena jedino ako vi to omogućite – web-stranice ne mogu dobiti pristup informacijama koji im vi niste dali i nisu u mogućnosti samostalno pristupati drugim datotekama na vašem računalu.
Na pouzdanim web-mjestima kolačići mogu poboljšati vaše iskustvo jer omogućuju pamćenje vaših želja i potreba te preskakanje prijave prilikom svakog posjeta. No neki kolačići, poput onih koje spremaju reklame, mogu vašu privatnost izložiti riziku praćenjem mjesta koja posjećujete.
Zadane aktivnosti spremanja i slanja kolačića nisu direktno vidljive. Ipak, u mogućnosti ste promijeniti postavke svog internetskog preglednika tako da sami birate hoćete li odobriti ili odbiti pojedinačne zahtjeve za spremanje kolačića. U mogućnosti ste i uključiti automatsko brisanje svih spremljenih kolačića prilikom zatvaranja svog internetskog preglednika.
Odluka o tome koje će se informacije (i na koji način) spremati u vašim je rukama.

Zatvori