24,3% vlage. Vlažna cjepanica. Zlo i naopako!
Vlažna cjepanica puninu svoje neučinkovitosti daje kada vam treba naviše topline. Tijekom zime potrošio sam prošlogodišnje suho drvo i počeo ložiti nove cjepanice. Oko Nove godine vlažnost im je bila oko 22% što je nedovoljno ali je ipak služilo svrsi.
Te cjepanice bile su u drvarnici okrenute prema otvorenom zidu. Nakon što sam potrošio te počeo sam koristiti cjepanice koje su bile naslonjene na puni drveni zid. Te su bile vidno vlažnije što se očitovalo u slabijem učinku grijanja i gotovo konstantnoj nemogućnosti da se u potpunosti zapale što je za posljedicu imalo duže izgaranje sa otvorenim dovodom zraka. Mjerenjem sam utvrdio da je njihova vlažnost oko 25% i jamačno tvrdim da je loženje takvih drva zločin protiv kamina, zdravlja i energije.
Dakle sušenje drva u otvorenoj prostoriji ali naslonjeno jednom stranom na zid značajno usporava sušenje cjepanica.
Ako kojim slučajem tijekom zime ostanete bez drveta nikako ne kupujte drvo iz šume ili ono iz Bauhausa koje je vlažnije od 25% nego radije kupite brikete. Oni će vam dati više energije po svakoj uloženoj kuni. Gospodin kod kojeg
kupujem drva je doživio da ga je jedna gospođa tijekom zime zamolila da ide “rušiti” jer je ostala bez cjepanica. On je bio pošten pa joj je rekao da takva drva nisu za ništa, a nisu niti ova vlažna 25%. Za detaljniju analizu usporedbe energenata pogledajte članak Usporedni test: briket, drvo iz šume ili Bauhausa.
Ako primjetite da se ne možete ugrijati, ako vam cjepanice nikako neće uhvatiti vatru vjerovatno vam je vlažno drvo. Izmjerite vlagu i lako donesite odluku isplati li vam se kupiti briket ili ne. U slučaju da niste kupili mjerač vlage, zatvorite cjepanicu u prozirnu vrećicu te ako se drugi dan u njoj nakupi vlage drvo vam je vjerojatno vlažno.
S energetske strane ako promatramo vlažno drvo, mokra bukva nije ista kao suhi jasen iako su (recimo) iste energetske vrijednosti. Suhi jasen gori kada se zapali, dok vlažno drvo uporno tinja i samo proizvodi čađ.
Zapamtite, drvo vlažnije od 20% proizvodi čestice opasne po zdravlje, uništava dimnjak i kotao te daje manje energije. No ako ste se ipak odlučili grijati na takav energent barem svaku večer posušite košaru cjepanica ispred kamina. Možete pogledati i čalanak o šušenju drveta ispred kamina.
Leave a comment