Ugradnja kamina sam svoj majstor – Sime Vujasin
Kamin Uniflame 700 Sime Vujasin
Ugradnja kamina sam svoj majstor
Imam ugrađeno loziste Uniflam 700 iz BauMaxa. To je bila ugradnja kamina sam svoj majstor. Dimnjak je inox promjera 200 mm direkt iz ložišta na krov bez koljena. Dug je 6m. Odlično vuče i mislim da čak i previse. Žao mi je što nisam stavio dimovodnu cijev sa zaklopkom mada ne znam kako bi je izveo kad je kamin obložen knaufom. Ložim već treću godinu, tema me zanima i proučavao sam je puno i stekao podosta iskustva pa ću prenijeti svoja iskustva i poboljšanja koja sam napravio.
Sad mogu reci da imam složeno grijanje puno bolje od profesionalnih firmi koji se time bave i koji masno naplaćuju. Ložište je bilo jako jeftinu tada u BauMaxu mislim 2800kn. Nije na centralno nego samo za prostoriji u kojoj se nalazi. Ložište sam u pregradni zid ostave i od iza obložio knaufom koji je izoliran kamenom vunom sa alu folijom. Iznad i ispod lozista su stavljene rozete kako sam našao da inače svi rade. Sve je to funkcioniralo ali tada sam uočio da nije to idealno i da ima mjesta za mnogo poboljšanja. Unutar komore se zagrije zrak preko 150C izlazio na gornju rozetu i odmah ide pod plafon koji se ugrije da ga ne možeš taknuti. To je tavan koji nije izoliran i nastaju veliki gubici. Probao sam taj zrak pod plafonom miješati sa stropnim ventilatorom. To je bilo bez uspjeha. Tada sam gornju rozetu naručio po narudžbi i na njoj se kogu krilca okrenuti prema dolje da puse zrak prema dolje. A na donju rozetu sam spojio ventilator koji upuhuje hladan zrak s poda u komoru koji se zagrijava i kroz gornju rozetu zbog krilaca se ispuhuje prema dolje. Ventilator se spojen sa termostatom koji mjeri temperaturu u komori i kad dođe do određene temperature pali se ventilator i kad padne ispod odrede se gasi. S ovim sam dobio znatna poboljšanja. Nema vise grijanja plafona i temperatura je ravnomjernije raspoređena. Kad se upali ventilator prostorija je za čas ugrijana. Da radin iznova u komoru bi stavio od vrha do dna izoliranu alu cijev i na dnu stavio rozetu za ispuh. Tada bi cijev s vrha komore vukla vruć zrak a ispuhivala na dnu prostorije sto je puno bolje nego na vrh. Za ovo mora obavezno ici ventilator na usis komore jer tada ne bi bilo prirodnog strujanja. Također se iz komore mogu povuci cijevi u ostale prostorije pa imati neku vrstu centralnog na vrući zrak. Ako bi prostorije bile zatvorene tada bi trebalo ici 2 cijevi jedna za dovod i jedna s drugog kraja prostorije za odvod zraka. Jer koliko zraka ubacimo toliko mora i izaći. A ako nema odvodne cijevi izaći će na vrata ili prozore. Taj povratni zrak se može vratiti opet u komoru kamina i ne treba nikakav rekuperator. To je moja ideja za budućnost ako tko ima dodatne prijedloge neka napise.
Nadalje ako kamin nema poseban dovod svježeg zraka u ložiste u prostoriji u kojoj se nalazi mora biti dovod zraka. Ja imam u istoj prostoriji i napu na drugom kraju pa je to dovoljno jer je ona probušena na vanjskom zidu.
Izlaz dima u prostoriju nikad nisam imao osim kad se tek upali pa se još drva ne razgore.
To pripisujem dobrim cugu dimnjaka. Kako imam veliki cug tako ima i dosta gubitaka pa sam u dimovodnu cijev ugradio turbulatore. Jedan široki flah sam savio na zig zag i stavio iznutra u dimovodnu cijev. Na taj način se vise topline iz dimovodnih plinova prenese na stijenke cijevi. Nije nešto jako zamjetno ali nisam ništa niti izgubio.
Druga stvar sto sam primijetio da proizvođači lozista naprave ložiste kao da nisu nikakvo testiranje napravili. Moje ložište je od gusa. Materijal je kvalitetan ali sama konstrukcija nije najsretnija.
Staklo se jako prlja. Proučavao sam i to i služi da skuplja ložišta imaju sekundarni dovod zraka na vrhu stakla. Hladan zrak se spušta niz staklo i na taj načine ne dozvoljava da se staklo zacrni. To je neka vrsta air washa. Moja vrata su skroz zabrtvljena i nemaju dovod zraka za vrha stakla. Tada san probao gornju brtvu na vratima svakih par cm odrezati da loziste preko toga vuče ipak nešto malo zraka koje ce ispirati staklo. Rezultat je neočekivan, dobio sam 70% manje prljanja stakla. Proizvođač je to mogao znatno bolje riješiti a da i ne poveća znatni cijenu lozista. Također i smatram da je bolje da je ložište sto dublje da manje prlja staklo i manje dimi u prostoriju.
Na slikama mnogih modernih kamina vidite da je ložište obloženo knaufom ili siporeksom i sve obojeno u bijelo. To nikako ne bi preporučio je kako god bilo dobro ložište bije zid će s vremeni zacrniti. Bolje je okvir napraviti od nekog mramora koji se lako pere ili od nekog tamnijeg dekorativnog kamena.
Vidim da svi oblažu kamin knaufom. Da li bi se moglo sa šamotnim pločama? Tako bi dobili znatno veću akumulaciju topline poput kalijeve peći.
To su neke moje ideje i iskustva napisana zbrda zdola kako mi je padalo na pamet. Možda nekom moji savjeti pomognu i možda netko da neki svoj savjet i iskustvo.
Sime Vujasin
Related
Podržite ovaj blog!
Zbog Vaše donacije ovaj blog i dalje prkosi zaboravu.
Leave a comment