Izgradnja kamina, Tomislav
Pozdrav svima,
kad smo se odlučili renovirati kuću (još davne 2010.g) oko jedne stvari smo se odmah složili. Izgradnja kamina.
Osim što smo htjeli postići taj ugođaj topline i pucketanja vatre , htjeli smo da bude i što funkcionalniji prije svega da smanji račune za grijanje pošto će se nalaziti u prostoru koji je velik volumenom. Odnosno on bi trebao zagrijati potkrovlje veličine 90m2 koje je u špici visoko 4,5 m.
Odluka da ga želimo je bila lakši dio, teži dio su bile ponude. Izgradnja kamina po cijenama koje su bile astronomske, od 30-50 000 kuna. U tom trenutku sam odlučio ući u samogradnju kamina. Imao sam nekog iskustva budući da mi je otac radio na “baušteli” 40 godina ali kad kreneš u takav pothvat imaš najmanje sto pitanja.
Krenuo sam surfati netom ali odgovora nema, pitam majstore ali nitko ti ne želi reći točno šta treba raditi i na što treba paziti (em što njih većina niti ne zna, em što oni što znaju ti ne žele reći) dok nisam u izložbenom prostoru gdje sam kupio ložište naletio na ljubaznu prodavačicu koja mi je skicirala i pokazala na sve bitne stvari kod instaliranja ložišta. Izgradnja kamina je postala stvar volje, a ne više znanja.
Izgradnja kamina u koracima:
1. Budući da imam veliki prostor odlučili smo kupiti veliko ložište (80x60x60) snage 17,5 kw što se u konačnici pokazalo kao jako dobra odluka. Kupio sam ga na jesenskom sajmu za 10 000 kuna.
Ložište sam postavio na postolje od Siporexa na kojem je izlivena mala deka na koju su zalijepljene cigle od šamota. Ispod ložišta su izvedene dvije cijevi promjera 7,5 cm koje su osiguravale dovod hladnog, svježeg zraka.
Dimnjak je bio mali problem pošto se nalazi u potkrovlju zbog straha da neću imati dovoljnu visini što u konačnici niti nemam. Prilikom otvaranja vrata malo mi dima prolazi u prostoriju. Dimnjak je promjera 20cm i visine nekih 5,5 metara, a ulaz kamina u dimnjak je na 2m visine. Za spajanje ložišta s dimnjakom sam koristio željezne cijevi te sam s početnog kuta od 90 stupnjeva prešao na dva od 45 stupnjeva, što zbog estetike, što
zbog boljeg funkcioniranja. Kupio sam klapnu koju sam instalirao odmah na izlazu iz dimovodne cijevi iz ložišta koja mi jako pomaže u reguliranju jačine vatre. Sve spojeve cijevi sam brtvio s masom za brtvenje visoko otpornom na temperaturu. Nakon postavljanja i paljenje prve vatre, oduševljenje je bilo veliko. Sve funkcionira!!!
2. Sada dolazi na red zahtjevniji dio, oblaganje ložišta.
Oblaganjem ložišta osim što dajemo estetsku stranu kaminu, dajemo i jako važnu funkcionalnu stranu. Stijenke obloge bi trebale biti udaljenje od stranica ložišta oko 7-10 cm, a od zadnje strane ložišta min 15cm. S prednje strane ostavite razmak od nekih 1-1,5cm do ložišta. S tim razmacima omogućujemo strujanje svježeg zraka koji dolazi iz podnih cijevi te njegovo grijanje. Ako je razmak veći zrak neće dovoljno brzo strujati, a ako je manji on neće niti ići tim putem. Uglavnom kod mene strujanje zraka je dobro pogođene jer kad stavite ruku na rozetu dolazi topli zrak umjerenom brzinom. Tu napominjem jako veliku važnost dovoda svježeg zraka ispod ložišta jednom ili više cijevi. To mora biti jer inače kamin neće funkcionirati bez dodatnih ventilatora. Za oblaganje ložišta sam koristio siporex zbog
kasnijeg lakšeg ovalnog oblikovanja. Koristio sam kvalitetnije fleksibilno ljepilo s kojim sam i gletao unutrašnju stranu dok sam mogao. Više o kaminima od Ytonga možete pogledati ovdje.
S vanjske strane sam pogletao i nanio dva sloja fleksibilne mrežice prije završnog sepa. Ukrasne stare cigle sam također lijepio s fleksibilnim ljepilom.
U osam godina korištenje nigdje nije niti malo popucao.
Kamin je nakon nekoliko tjedana bio napokon gotov i zadovoljstvo neizmjerno veliko. Sa svojom veličinom i oblikom je više nego sposoban grijati zadani prostor. Kao što sam ranije naveo da je kupnja velikog ložišta bila dobra odluka je ta činjenica da u njega stanu cjepanice (zapravo klade) od pola metra koje ne izgraju tako brzo što doprinosi velikoj konačnoj uštedi. U prosjeku kroz sezonu grijanja potrošim oko 5-6 metara drva, što kad se
izračuna iznosi oko 1500-1800 kuna, što je relativno malo s obzirom na to da grijem prostor od 90m2 visine do 4,5 m na ugodnih 24-26 stupnjeva. Naravno da se znam zaboraviti pa ubacim previše drva, te onda moram otvarati prozore.
Zaključak je da mi se taj kamin već višestruko isplatio, pogotovo jer sam ga sam izgradio. U konačnici izgradnja kamina i nije bilo tako zahtjevan posao.
Mjesta za poboljšanje uvijek ima kao što je kod mene slučaj visina dimnjaka kojeg nisam htio zbog estetskih razloga sagraditi višeg (nisam htio imati tvornički dimnjak na kući) te tu moram jako paziti kada otvaram vrata kamina.
I još jedna jako bitna napomena da prilikom kupnje ložišta ne kupujete zakrivljeno staklo. Razlog tome je što mi je klinac s lopticom od malog biljarskog stola za klince (loptica težine oraha) razbio staklo, odnosno napuklo je te sam sada u procesu nalaženja zamjenskog kojeg nigdje nema osim da ga naručim iz tvornice u kojoj je proizvedeno ložište, a oni traže za njega 600 eura. E da sam znao ravno bi išlo :).
Leave a comment