Grijanje toplim zrakom sa peći na drva
Ako imate običnu peć na drva instaliranu u dnevnoj sobi ili u nekoj drugoj prostoriji gdje boravite, sigurno imate problem grijanja okolnih prostorija. Kroz ovaj članak ćemo Vam prikazati kako je to napravio moj otac u svom novom životnom prostoru.
U kući gdje je živio prije imao je običnu peć na drva s kojom je grijao taj prostor u kojem boravi i imao je upravo taj problem grijanja prostorija udaljenih od peći. Kad je krenuo sa sređivanjem nove kuće smislio je način kako da to riješi.
Sustav od klima i stare peći
U toj kući treba dodatno grijati dvije prostorije (kuhinju i kupaonu). Nije htio ugrađivati izmjenjivač u peć i spajati se na radijatore nego neki drugi način. Pošto se dosta energije gubi kroz dimovod htio je iskoristiti tu toplinu. Iskoristio je staru peć na drva. Napravio je kamin. Oko peći je zazidao zid od stare opeke, a iznad peći je postavio gipsane ploče te napravio kutiju u kojoj će dimovod zagrijavati zrak.
Na vrhu te kutije postavio je dvije cijevi te ih provukao do kupaonice i kuhinje. Na prednjoj strani kamina postavio je dvije rešetke koje će grijati prostor u kojem se nalazi peć. Interesantna stvar je ta što će unutarnje jedinice od klima uređaja iskoristiti za distribuciju zraka u prostorije.
Iz njih je izvadio isparivač, a ostavio elektroniku te motor s ventilatorom. Ostavio je senzor koji će mjeriti temperaturu u prostoriji i po potrebi paliti i gasiti
ventilator. Gornju stranu jedinice je zatvorio kako bi uzimala zrak samo iz cijevi koja je spojena sa zadnje strane, a ne odozgo iz prostorije.
Klime je postavio u prostorije na već postavljene cijevi.
Učinak
Sada nakon nekoliko mjeseci rada peći pokazati ćemo kako je grijala te koje temperature uspije postići. Iznad peći nalazi se kanal gdje se sakuplja topli zrak, zagrijava ga toplina dimovoda. Na vrhu su postavljene dvije cijevi koje odvode taj topli zrak do prostorija.Na kanalu su ostavljena 3 otvora tako da po potrebi se dio topline može prebaciti i u
prostoriju gdje se nalazi peć.U prostorijama su postavljene maske od unutarnjih klima u kojima je ostavljen ventilator te prerađena elektronika koja upravlja tim ventilatorom ovisno o temperaturi u prostoriji (slika 1).
Temperaturu koju postiže kanal iznad peći te na izlazima u prostoriju mjerili smo laserskim mjeračem temperature. Nakon početnog loženja zrak u tom kanalu podigao se na nekih 63°C i kao takav se distribuira do prostorija. Sama peć zagrijava prostoriju u kojoj se nalazi.
Na izlazu u prostoriji izmjereno je 48°C koliko uspijeva dobiti od početnih 63°C u kanalu. Prednost grijanja na topli zrak je u tome što brzo može zagrijati prostoriju. To je dobro za objekte gdje se ne dolazi često i gdje treba brzo da se zagrije prostor (vikendice).
Za sada je jako zadovoljna (korisnik peći tj. majka) sa takvim oblikom grijanja, a vidjet ćemo za dalje. Ima još nekih prepravaka u unutarnjoj jedinici, ali sve funkcionira ok. Naše preporuke.
Autor članka je Marko Fertelmeš – vlasnik firme SF klima,grijanje koja se bavi ugradnjom sustava za grijanje i hlađenje posebno orijentirana na sustave koji koriste obnovljive izvore energije. Završio UNDP-ov tečaj za energetske savjetnike te u Kutini otvorio centar za uštedu energije i energetsku efikasnost – “EE info centar”. Organizirao “Energetski tjedan u Kutini” te suosnivač udruge “Energo Panona” koja se bavi održivim razvojem, energetskom efikasnošču, uštedom energije i obnovljivim izvorima energije. Možete ga kontaktirati na e-mail marko@sf-klime.hr.
Izvorni tekst objavljen je uz dozvolu autora, a nalazi se na stranici zeelena.com.hr
Leave a comment